Na předválečné tradice lyžařského klubu navázalo několik nadšenců z řad moravsko-berounských sokolů, kteří 2. března 1947 uspořádali veřejné lyžařské závody v klasických bězích. Závodilo se v deseti vyhlášených disciplínách, účast mládeže a dospělých byla poctěná. Důkazem toho, že zdejší pováleční lyžaři byli výkonnostně zdatní, potvrzuje pohár za 1. místo v závodě štafet mužů na 3 x 15 km na oblastním mistrovství České obce sokolské, který vybojovali reprezentanti Moravského Berouna, a to pánové Eichler Antonín, Vodička Miroslav a Vodička Raimund.
Po roce 1949 se závodní lyžování z místní TJ vytratilo a přesunulo se do školní nebo odborové organizace.
Novodobé kapitoly závodního lyžování se začaly tvořit v roce 1964, kdy na zdejší základní školu přišli manželé Věra a Ladislav Žáčkovi, oba učitelé tělesné výchovy. Ti začali kolem sebe sdružovat školní mládež mající zájem o pravidelné sportování.
Okresní lyžařská sekce byla na okrese Bruntál ustanovena v roce 1955, ale zdejší TJ se do ní začlenila až 10.11.1968. Tímto dnem byla obnovena činnost lyžařského oddílu a zásluhu na tom měli pánové Raimund Vodička, Jan Votava a Ladislav Žáček.
V nově založeném lyžařském oddíle bylo tehdy evidováno asi 15 členů z řad dětí ve věku 10 - 15 let.
V roce 1969 byl na školní zahradě vybudován nádherný - účelově zaměřený - sportovní areál. V témže roce byl na svahu lidově přezdívaném " Opičí hory " postaven lyžařský vlek typ VL 200. Moravsko-berounští žáci startovali ve 13-ti závodech pořádaných v rámci soutěží okresu Bruntál a Jesenického poháru. Jejich prvním úspěchem bylo získání titulu Přeborník okresu, který vybojovala paní Blažena Kovaříková - Trbušková. V kategorii žáků získal první titul Jindřich Krosař.
Na přeboru České Republiky, který se v roce 1970 konal v Novém městě na Moravě, byli do startovní listiny zapsáni historicky první závodníci z Moravského Berouna: Milan Drobňák, Josef Holíček, Václav Svak, sestry Marie a Miluše Kovaříkovy, Květa Semlerová, Marie Vetrová a Květa Žaloudková.
V roce 1971 na Lesním běhu lyžařů v Bruntále vyhráli všechny věkové kategorie a získali pohár za absolutní vítězství. Stejně dobře si pak počínali v lyžařských závodech okresního přeboru a Jesenického poháru. Titul přeborník okresu získali Holíček Josef, Chlubný Rostislav, Svak Václav a Kovaříková Marie. Titul Přeborník severomoravského kraje získali Holíček Josef a Svak Josef. Na přeboru České republiky v roce 1972 se dokázal výrazně prosadit Svak Václav, který ve své kategorii obsadil 12. místo. Další dva moravsko-berounští zástupciDrobňák Milan a Holíček Josef se umístili ve druhé polovině startujících.
Do ligových družstev Dukla Praha, RH Praha a Dukla Bánská Bystrica se dostali zdejší odchovanci oddílu lyžování Drobňák Milan, Kosař Jindřich, Svak Václav, Tyleček Rostislav a Žaloudková Květa. Titul Přeborník ČR získala Žaloudková Květa v biatlonu, Kosař Jindřich v Dukelském závodě branné zdatnosti a Tyleček Rostislav ml. ve skoku dalekém.
Titul Přeborník okresu 1978 získala v kategorii žákyň Drobňáková Ivana a v kategorii žáků Matoušek Milan ml. V tomto roce se lyžařský oddíl poprvé výrazněji prosadil i v dorostenecké kategorii. Zde titul Přeborník okresu získala Juřenová Jitka a Weltz Štefan. Vítězi Jesenického poháru se stali Matoušek Milan ml. a Žáčková Zuzana. Ve funkcích výboru oddílu lyžování v tomto roce byli: Chlup Pavel, Filla Milan, Juřena Milan, Mlčochová Marie, Náplava Josef, Polcer Václav, Semlerová Zuzana ml., Steiger Jaroslav a manželé Žáčkovi.
V roce 1978 při autohavárii zahynul dosavadní pilíř činnosti oddílu - učitel pan Ladislav Žáček.
V roce 1979 převzal funkci předsedy oddílu pan Pavel Chlup.
Dne 27. ledna 1980 se uskutečnil závod - memoriál Ladislava Žáčka.
Titul přeborník okresu v žákovských kategoriích získali Kovářová Iveta a Chlup Pavel ml. V kategorii dorostu stejné tituly získali Michailidis Petr a Weltz Štefan. Po několikaletém odmlčení se závodníci z Moravského Berouna znovu zapisovali do startovní listiny na přeboru ČR. Zde se Kovářová Iveta umístila na 22. místě,Ludmila Ivan na 24. místě a Sedláková Alena na 37. místě ve svých kategoriích.
V roce 1980 se stal hlavním trenérem Holíček Josef. Další trenérská místa obsadili Filla Milan, Steiger Jaroslav a Polcer Václav.
V tomto roce získali tituly Přeborník okresu závodníci: Juřenová Jitka, Ludmila Ivan, Kovářová Iveta a Sedláková Alena.
V okresním žebříčku se dále umístila na 2. místě Žáčková Zuzana a na 3. místě Kovářová Iveta. V soutěži družstev SM kraje byl Moravský Beroun hodnocený na 3. místě ze 44 hodnocených družstev.
Titul Přeborník okresu 1981 v kategorii žáků získal Grenár Martin a v kategorii dorostenek Juřenová Jitka. Vítězem Jesenického poháru v kategorii dorostenek se stala Sedláková Alena. Na přeboru ČR se Grenár Martinumístil na 11. místě, což bylo nejlepší umístění závodníka z řad výpravy SM kraje.
V roce 1982 získalo družstvo žáků TJ Granitol titul Přeborník okresu a v soutěži o Jesenický pohár skončilo na 2. místě.
Roku 1983 získali titul Přeborník okresu v žákovských kategoriích Grenár Martin, Chrastina Patrik, Navrátilová Alena a Žáček Jiří. V dorostenecké kategorii pak stejné tituly získaly Kovářová Iveta a Sedláková Alena.
V témže roce byla v Moravském Berouně obnovena snaha o znovu oživení činnosti sjezdového lyžování. Bylo to zásluhou bratrských dvojic Petra a Pavla Michailidisových, Petra a Igora Otáhalových, Libora a Zdeňka Křížkových, a Pavla Hejtmánka - syna a Oldřicha Hejtmánka - otce. Nakonec zůstalo vše u formy rekreačního lyžování.
V roce 1984 měl oddíl lyžování již 77 členů. V soutěži Jesenického poháru vyhráli své kategorie Žáčková Ivana a Grenár Martin.
V roce 1985 byl do funkce předsedy lyžařského oddílu zvolen pan Juřena Milan. Okresním a krajským přeborníkem v kategorii mladších žáků se stal Přidal Radek.
V roce 1986 se nejlépe umístila Jitka Michailidisová na 3. místě v kategorii starších dorostenek a 3. místo patřilo Editě Zajacové v kategorii juniorek. Té také patřil titul Přeborník okresu. Oddíl v tomto roce obsadil 6. místo v soutěži Jesenického poháru z 23 hodnocených družstev. V tomto roce byl celkový počet 108 členů a z toho bylo 68 žáků.
V roce 1987 si trenéři Filla Milan, Juřena Milan, Holíček Josef, Náplava Josef, Polcer Václav, Steiger Jaroslav a cvičitelka Zajacová Edita nemohli stěžovat na nedostatek práce. Celkově 104 členů a z toho 64 žáků a předžáků je plně vytěžovalo. Titul přeborník okresu získala Chmelová Renata. V okresním žebříčku získal oddíl 2. místo ze 7 hodnocených družstev.
V roce 1988 se v žebříčku hodnocení SM kraje nejlépe umístila Kratochvílová Vlasta, a to na 9 místě. Ve stejném hodnocení se umístil Ježek Petr na 13. místě v kategorii žáků a Matoušek Milan obsadil 5. místo v kategorii mužů. V soutěži Jesenického poháru stáli na "bedně": Chmelová Renata na 2. místě v kategorii žákyň,Michailidisová Jitka na 1. místě v kategorii juniorek a Sedláková Alena na 3. místě v kategorii žen. V soutěži družstev obsadil oddíl 4. místo z 21 hodnocených. Okresními přeborníky se staly Kratochvílová Vlasta v kategorii žákyň a Michailidisová Jitka v kategorii juniorek. Nejlepším oddílovým závodníkem roku 1988 se stala Chmelová Renata.
V roce 1989 měl oddíl historicky nejvyšší počet členů - celkem 123 a z toho bylo 85 žáků. V krajském žebříčku se na 5. místě umístila Kratochvílová Vlasta v kategorii mladších žákyň, Chmelová Renata na 7. místě v kategorii starších žákyň a Ježek Petr na 8. místě v kategorii žáků mladších. Oddíl skončil na 8. místě z 28 hodnocených družstev kraje. V Jesenickém poháru obsadila Kratochvílová Vlasta 2. místo, Chlupová Věra 4. místo v kategorii mladších žákyň. Ježek Petr 5. místo v kategorii mladších žáků a Holíček Patrik 5. místo v kategorii mladších dorostenců. Družstvo bylo vyhodnoceno na 3. místě z 23 hodnocenných družstev. Přeborníkem se stal Ježek Petr.
V roce 1990 v soutěži Jesenického poháru získala 1. místo Kratochvílová Vlasta v kategorii žákyň starších a 3. místo Pálka Patrik v kategorii žáků mladších a Ježek Petr v kategorii žáků starších. V kategorii mužů získal 3. místo Steiger Jaroslav. V soutěži družstev obsadil oddíl 2. místo ze 16 hodnocených.
V roce 1991 nastal prudký pokles členů lyžařského oddílu z důvodu nemožnosti pořídit si potřebnou výstroj. Oddíl opustilo asi 40 členů. V župním poháru si nejlépe vedla Kateřina Tylečková, která obsadila 1. místo v kategorii mladších žákyň, v kategorii žáků mladších obsadil 3. místo Zachoval David a v kategorii Žáků starších obsadil 2. místo Ježek Petr.
V roce 1992 převzal vedení lyžařského oddílu pan Polcer Václav, tituly Přeborník okresu získaly Hošáková Marcela, Chmelová Zuzana a Pálková Martina. Tituly Přeborník jesenické Župy získaly Chmelová Zuzana a Pálková Martina. 2. místa v žákovských kategoriích obsadili sestry Pavlína a Kateřina Tylečkovy. Na 3. místech skončili Pálka Patrik a Zachovalová Zuzana.
V roce 1993 získali titul Přeborník jesenické Župy mladšího žactva Tylečková Pavlína a Bastl Lukáš. Na přeboru ČR žákyně Chmelová Zuzana, Pálková Martina a Zachovalová Zuzana obsadili 12., 13. a 16. místo.
V roce 1994 dosáhli Moravsko-berounští lyžaři historicky nejlepšího umístění a získali 7 titulů Mistr Jesenické Župy. V kategorii žákyň získali titul v klasickém i volném závodě Tylečková Pavlína a Zachovalová Zuzana. Hošáková Marcela získala 1. místo v klasice. Dubovská Zuzana pak obsadila v obou závodech shodně 2. místo. V kategorii žen Gálíková Lenka obsadila 1. místo v klasickém i volném běhu. Snažení zdejších závodnic vyvrcholilo na Mistrovství ČR, kde Tylečková Pavlína získala historicky první titul Mistr České Republiky v klasice na 2 km a ve stejném závodě obsadila Dubovská Zuzana 5. místo. Hodnocení podle Gundersenovy metody byla Tylečková Pavlína na 2. místě a Dubovská Zuzana na 8. místě. Ve stejných závodech se Zachovalová Zuzana umístila na 22. a 16. místě a Bastl Lukáš ukončil oba závody na 19. místě. Ve štafetě se trojice Pospíšilová, Tylečková a Zachovalová umístila na 7. místě z 28 hodnocených štafet.
V roce 1995 čítal lyžařský oddíl 67 členů z nichž tvoří 40 žáků. Trenérskou činnost prováděli: Galíková Lenka, Holíček Josef, Hošák Zdeněk, Polcer Václav, Steiger Jaroslav a Tyleček Rostislav. Funkci cvičitelek:Ďuliková Vlasta, Klímová Iveta. Titul Přeborník jesenické Župy v klasice i volně získala Tylečková Pavlína v kategorii žákyň a stejně tak i Galíková Lenka v kategorii žen. Na Mistrovství žákyň ČR se Tylečková Pavlínaumístila na 3. místě, ve stejném závodě skončila Náplavová Lucie na 25. místě a Hošáková Marcela na 28. místě. Pavlína Tylečková reprezentovala štafetu Jesenické župy, která na tomto mistrovství skončila na 2. místě.
K 31.12.2014 bylo zaregistrováno v oddíle 19 členů. Členská základna zůstává v posledních letech zhruba na stejných počtech. Ovšem co je hodně špatné jsou členové žákovského věku. 6 členů žákovského věku je pro budoucnost oddílu málo a pokud má fungovat i v dalších letech po sportovní stránce je třeba s tím něco udělat. Žákyně se zúčastnily v zimním období jednoho závodu a čtyř závodů na podzim. Tohle by se mělo změnit, protože vyvrcholením celoroční přípravy jsou a měly by být závody v běhu na lyžích, ať už jsou výsledky jakékoliv. Vždyť je to lyžařský oddíl a od toho by se mělo všechno odvíjet.
V roce 2014 oddíl uspořádal:
Běh do vrchu se uskutečnil 3.5.2014. Závod si získal u veřejnosti velkou oblibu a i přes špatné počasí si našlo čas na závod 205 závodníků. Na závod se nepodařilo do prostoru startu zajistit lavičky a stan. Hlavně lavičky by v příštím ročníku neměly chybět. Jsou to věci, které se dají vyřešit a 17.ročník proběhne ke spokojenosti všech. Je potřeba poděkovat za spolupráci hasičům, kteří hodně pomáhají při závodě. Běh pod Slunečnou proběhl 5.7.2014 za účasti 70 závodníků. Závod získává stále stabilnější pozici v termínovce běžců. Hlavní pořadatelé Pavel Frank a Roman Kovář chtějí do budoucna závod rozšířit o mládežnické kategorie. Není to špatná myšlenka, ale je potřeba ji pořádně promyslet. Lesní běh lyžařů již třetím rokem pořádá oddíl na konci srpna. Tato úprava termínu se ukázala jako dobrá. Účast byla 61 závodníků, což je průměr minulých let. Ze strany Jeseníku a tudíž i Olomouckého kraje je zájem o závod v tomto termínu, takže není důvod nadále závod nepořádat. Silvestrovský běh za účasti 99 závodníků je zřejmě to, co mnozí asi očekávají, ale stovka by byla lepší. S organizací nebyly žádné problémy. V letošním roce se podařilo zakoupit nové putovní poháry. Staré poháry budou vystaveny v Galerii města jako součást historie sportu v Moravském Berouně.
Oddíl by měl zvážit, jak bude dále fungovat hlavně po stránce závodní. V roce 2015 uspořádá opět čtyři závody Běh do vrchu, Běh pod Slunečnou, Lesní běh lyžařů a Silvestrovský běh. Žákovské družstvo by se mělo zúčastnit všech podzimních běhů lyžařů v Jesenické oblasti a také v sezóně 2015-2016 závodů v běhu na lyžích. K tomu bude potřeba je vybavit lyžařským materiálem aspoň na nějaké solidní úrovni dle finančních možností TJ.